Začiatkom tohto roka bolo skúseným arboristom orezaných na „hlavu“ 17 starých vzácnych vŕb rastúcich na území prírodnej rezervácie Apálsky ostrov. V rámci projektu Living Rivers sa okrem samotných tokov staráme aj o ozdravenie okolitej lužnej krajiny. Projektový partner BROZ – ochranárske združenie je koordinátorom aktivít zameraných práve na ochranu a obnovu lesných a nelesných biotopov.
Hlavové vŕby sú cenným pozostatkom krajiny citlivo obhospodarovanej človekom. Kedysi boli u nás časté, najmä v nížinách rástli takmer za každou dedinou. Naši predkovia poznali úžasnú vitalitu a regeneračnú schopnosť vŕb, ktoré po každom orezaní konárov znovu a znovu vyhnali mladé výhonky. Orezávaním vŕb získavali prúty na košikárstvo a výrobu vypletaných plotov, hrubšie konáre poskytovali drevo na kúrenie.
Kmene pravidelne orezávaných vŕb môžu narásť do skutočne impozantných rozmerov. V ich strede vznikajú dutiny vyplnené práchnom, ktoré priam prekypujú životom. Vyvíjajú sa v nich larvy rôznych druhov chrobákov, slúžia ako úkryt pre kuny, užovky či netopiere a hniezdi tu viacero druhov vtákov – sovy, divé kačice, žltochvosty, červienky a ďalšie. Viaceré živočíchy viazané na dutiny a drevo starých stromov sú dnes už veľmi vzácne, hlavové vŕby pre ne predstavujú jedny z posledných útočísk.
Viac informácii o význame orezu hlavových vŕb nájdete v článku spolu s návodom na orezávanie vŕb.
Osvetu ohľadom orezávania hlavových vŕb sa nám podarilo šíriť aj vďaka informačným letákom v počte výtlačkov 16 000, ktoré boli distribuované ako príloha časopisu Doma v záhrade.
orezávanie vŕb na Apálskom ostrove začiatkom roka 2024